Екоінспекція продовжує боротьбу з паліями сухої рослинності – роз’яснюємо, попереджаємо, притягуємо до відповідальності та пропонуємо альтернативи

Прохолодна дощова погода кінця березня-початку квітня дещо пригальмувала стрімке зростання статистики пожеж в екосистемах Житомирщини. Проте весна з масовими прибираннями городів та прибудинкових територій ще попереду. Тому фахівці ДЕІ Поліського округу не втрачають пильності і продовжують здійснювати комплекс рейдових заходів щодо виявлення та недопущення фактів порушення Правил пожежної безпеки на території Житомирської області, випалювання сухої рослинності з максимально широким  використанням сучасного обладнання, зокрема об’єктів дистанційного зондування землі. 

Особливу увагу приділяється  роз’яснювальній  роботи з місцевими жителями спільно з представниками ДСНС, лісівниками з використанням інформаційних буклетів та медійних засобів комунікації.

Переважно, місцеві жителі охоче йдуть на контакт, розповідають про проблеми, які виникають у окремих громадах щодо утилізації побутових відходів та решток рослинності, консультуються з питань відповідальності за порушення правил утилізації відходів та пожежної безпеки.  

Так, екоінспектори розповідають, що у разі  виникнення надзвичайної ситуації  через спровоковану пожежу в екосистемі, згідно затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України  Методики, порушнику можуть бути нараховані  збитки, нанесені довкіллю, які порушник має компенсувати у добровільному або судовому порядку. Їх розмір може обраховуватися мільйонами гривень. 

А ще  з метою встановлення власників земельних ділянок, на яких фіксується спалювання залишків сухої рослинності, Екоінспекція скеровує відповідні запити на територіальні громади і таким чином встановлюються порушники. 

Жителі приватних домоволодінь охоче діляться власним досвідом утилізації органічних побутових відходів та залишків сухої рослинності, які ми узагальнули для наших читачів. 

Отож про прості  альтернативи спалюванню залишків рослинності

Що робити з опалим листям та сухою травою?

Компостувати

Листя, залишки рослинності та суху траву легко перетворити на корисний ресурс. Для компостування можна придбати спеціальний контейнер або зробити з дошок. Розташувати його в добре провітрюваному місці й подалі від сонячних променів. Інший спосіб — просто викопати яму та складати в неї листя та інші компоненти, помірно зволожуючи. Така яма має бути розташована на відстані НЕ менше 30 метрів від джерела питної води.

Основним елементом компосту є трава, допоміжними — листя, коріння рослин, кора.

Для прискорення процесу компостування подрібніть усі компоненти. Якщо періодично додавати свіжий ґрунт або спеціальні домішки, то підвищуватиметься швидкість компостування. Також важливо періодично перемішувати компост і слідкувати, щоб він не був перезволожений. Тому протягом літа компост 2-3 рази перелопачують.

Мульчувати

Мульчування – це покриття ґрунту захисним шаром із різноманітних матеріалів. Для виготовлення мульчі подрібнюють опале листя, дрібні гілки, залишки рослинності, суху траву. Мульчу можна використовувати для того, щоб захистити  рослини  від впливу температур – взимку від морозів, влітку від надмірного сонячного випромінювання. Також мульча допомогає збагатити корені рослин поживними речовинами,  зберігає вологу у ґрунті, зменшує імовірність появи бур’янів. Необхідно покривати  ґрунт шаром мульчі товщиною 5-15 сантиметрів. Важливо, щоб біля стебел залишався незаповнений невеликий проміжок для циркуляції повітря.

Екоінспекція вкотре закликає громадян бути свідомими і дотримуватися правил пожежної безпеки, аби не провокувати пожежі в екосистемах.

Нагадуємо: 

Спалюючи опале листя та залишки сухої  рослинності мешканці порушують низку законів України: 

статтю 50 Конституції, яка гарантує кожному право боротися із несанкціонованим спалюванням сухотрав’я і рослинних залишків;

Статтю 20 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, згідно якої не допускається спалювання промислових та побутових відходів, які є джерелами забруднення атмосферного повітря забруднюючими речовинами та речовинами з неприємним запахом або іншого шкідливого впливу, на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок при додержанні вимог, встановлених законодавством про охорону атмосферного повітря. 

Статтю 16 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», якою  визначено, що шкідливі впливи на атмосферне повітря, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, забороняються.  

Стаття 9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», яка встановлює, що кожний громадянин України має право на безпечне для його життя та здоров’я навколишнє природне середовище. 

Стаття 12 цього ж Закону визначає обов’язок кожного берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів. 

Закон України "Про рослинний світ", який регулює охорону та використання рослинного світу. Випалювання сухої рослинності завдає шкоди рослинному покриву та ґрунтам, що суперечить вимогам цього закону, зокрема ст. 27.

 П.9.1.19 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, яким згрібати листя з-під групи дерев і чагарників у лісопарках, парках, гідропарках, скверах, садах, за винятком ділянок загонів тощо, забороняється, тому що це призводить до винесення органічних добрив, зменшення ізоляційного шару для ґрунту, який запобігає випаровуванню ґрунтової вологи та промерзанню коріння. 

Порушення цих нормативів несуть за собою адміністративну та кримінальну відповідальність (від накладання штрафу до позбавлення волі з конфіскацією майна).

Звертаємо увагу на те, згідно ст. 113 Кримінального кодексу України на час воєнного стану спалювання сухої трави, листя чи іншої рослинності може бути кваліфіковано правоохоронними органами як диверсію, розглядається як злочин, за який передбачено кримінальну відповідальність: позбавлення волі на строк п'ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна. Адже вогнища можуть розцінюватися як подання сигналів ворогові, а задимлення обмежує видимість та огляд місцевості бійцями Збройних Сил України.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці