❗На полігонах твердих побутових відходів (ТПВ) відповідальність за пожежну безпеку покладається на Балансоутримувача або оператора полігону.
Органи ДСНС (державна служба з надзвичайних ситуацій)
Здійснюють перевірки дотримання пожежних норм, видають приписи та можуть штрафувати за порушення.
Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (колишня СЕС - санстанція)
Основні функції Держпродспоживслужби щодо полігонів ТПВ:
• перевіряє дотримання санітарних норм на полігонах;
• контролює запобігання розповсюдженню інфекцій, гризунів, комах тощо;
• може вживати заходів у випадку загрози здоров’ю населення через неправильну експлуатацію полігону.
• розглядає скарги щодо негативного впливу полігону на здоров’я (наприклад, сморід, шкідливі викиди, забруднення води чи ґрунту).
•Моніторинг санітарного стану навколишнього середовища в зоні впливу полігону, особливо це стосується якості води, ґрунтів, повітря поблизу населених пунктів.
Державна екологічна інспекція Поліського округу в межах наданих повноважень здійснює заходи державного нагляду (контролю) виключно❗ щодо впливу діяльності полігону твердих побутових відходів на навколишнє середовище.
- У 2021 році Державна екологічна інспекція Поліського округу звернулася до суду з позовом до КП «Автотранспортне підприємство 0628» Житомирської МР про застосування заходів реагування шляхом часткової зупинки діяльності, а саме в частині прийому твердих побутових відходів до усунення порушень виявлених під час проведених у 2021 році перевірок:
- отримання оцінки впливу на довкілля;
- вжиття організаційних, науково-технічних, технологічних заходів щодо знешкодження та утилізації фільтрату з використанням традиційних методів очищення господарчо-побутових та виробничих стічних вод, а також їх комбінації на спорудах утримання фільтрату, розміщених на території полігону побутових відходів або з направленням фільтрату у систему водовідведення КП «Житомирводоканал»;
- вжиття організаційних, науково-технічних, технологічних заходів щодо недопущення змішування та захоронення не перероблених (необроблених) побутових відходів на полігоні твердих побутових відходів.
За результатами розгляду справи Житомирський окружний адміністративний суд вирішив: в задоволенні позову Державної екологічної інспекції Поліського округу до Комунального підприємства «Автотранспортне підприємство 0628» Житомирської міської ради про застосування заходів реагування відмовити.
- У березні 2024 року Державною екологічною інспекцією Поліського округу, з метою своєчасного реагування, повного та всебічного розгляду звернення громадянина на вебресурс«ЕкоЗагроза» та на адресу Інспекції, проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів стосовно КП «Автотранспортне підприємство 0628» Житомирської міської ради, який відбувся на підставі наказу Міндовкілля, погодження Державної екологічної інспекції України.
В результаті перевірки виявлено низку порушень, які, зокрема, привели до забруднення суміжних земельних ділянок, які розташовані за межами полігону внаслідок просочування фільтрату з ставків-відстійників полігону та погіршення якості води у річці Крошенка через скид фільтрату з полігону у безіменний струмок, який впадає у річку.
За результатами проведеного аналізу відібраних проб ґрунтів та вод спеціалістами Державної екологічної інспекції Поліського округу було проведено розрахунок розміру завданої КП державі шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, що складає 837 704,25 грн, яка у добровільному порядку не була відшкодовано підприємством.
Інспекція звернулася до суду з позовом про стягнення нанесених державі збитків з підприємства у примусовому порядку.
- Своїм рішенням від 17 лютого 2025 року Господарський суд постановив стягнути з Комунального підприємства "Автотранспортне підприємство 0628" Житомирської міської ради 837 704,05 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.
- 2 квітня 2025 року Житомирський окружний адміністративний суд частково задовольнив позов Інспекції до КП «Автотранспортне підприємство 0628» та постановив зобов’язати КП «АТП 0628» вжити заходів для припинення потрапляння дренажних вод до безіменного струмка, який є притокою річки Крошенка та зупинити забруднення прилеглих земельних ділянок.
Фото ДСНС Житомирщини